• Slide5.jpg
  • Slide4.jpg
  • Slide3.jpg
  • Slide2.jpg
  • Slide1.jpg

Logowanie

„Nie wolno szarpać naszej narodowej godności! Jesteśmy bliscy krewni Kazimierza i Maksymiliana, i Męczenników Dachau, i Męczenników Katynia”. Abp K. Majdański, Ojczyzna jest Matką, Łomianki 2005, s. 44.

ingres Szczecin 5Szczecin 31 III 1979 r. Papież Jan Paweł II mianował Biskupa Kazimierza Majdańskiego ordynariuszem diecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Bp K. Majdański w centrum diecezjalnego programu duszpasterskiego postawił rodzinę – środowisko miłości i życia. Świadectwem tego programu stał się także diecezjalny apel Maryjny: „Jasnogórska Matko Kościoła, ocal miłość i życie!” Najmniejsi diecezjanie zostali objęci opieką przez stworzenie Domu Matki Samotnej i powołanie parafialnych grup „Miłosiernych wobec najmniejszych”.

W 1981 erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Zabiegał o stałą formację kapłanów: duchową i intelektualną. Zapoczątkował w 1983 r. fundację Karmelu Miłości Miłosiernej w Szczecinie. Troszczył się o posługę w diecezji zgromadzeń zakonnych, przyczynił się do powrotu dominikanów i franciszkanów; sprowadził Siostry Misjonarki Miłości, przyjął do diecezji powstające zgromadzenie Sióstr Uczennic Krzyża. W 1986 r. założył Instytut Świecki Życia Konsekrowanego Świętej Rodziny, oddany posłudze rodzinom. Troszczył się o obecność w diecezji i rozwój ruchów i wspólnot służących formacji katolików świeckich. Utworzył Diecezjalny Dom Rekolekcyjny.

Obraz25Na skutek jego usilnych starań doszła do skutku w dniu 11 czerwca 1987 wizyta Jana Pawła II w Szczecinie.

Troszczył się o rozwój nauki na Pomorzu Zachodnim, utrzymując stałe kontakty z przedstawicielami uczelni szczecińskich, podejmując starania o utworzenie Uniwersytetu, przeciwdziałając likwidacji Wyższej Szkoły Morskiej, zakładając w Szczecinie filię Instytutu Studiów nad Rodziną.

Otaczał troską duszpasterską ludzi pracy, którzy przeżywali trudne chwile prześladowań, a jednocześnie nadzieje zrywu „Solidarności”. Pomagał robotnikom w ich wysiłkach i opiekował się nimi w okresach represji i internowania. Zabiegał o przyszłość szczecińskich portów i o śródlądowy tor wodny.

11 06 1987Erygował 74 nowe parafie, zabiegał o odbudowę zrujnowanych świątyń. Zreorganizował Kurię biskupią.

Dzięki wysiłkom swego ordynariusza diecezja mogła zostać w roku 1992 podniesiona przez Jana Pawła II do godności archidiecezji i metropolii.

Listów pasterskich biskupa Kazimierza Majdańskiego (podpisywał je zwykle: "Wasz biskup"):

Szczecin 5„Kościół wraca każdego dnia. Wraca w wysiłku o ocalenie każdego człowieka. W wysiłku, by człowiek nie niweczył swej godności człowieka i godności dziecka Bożego”.

„Niech się rozlega w Polsce i na Pomorzu Zachodnim wołanie o miłosierdzie dla każdego polskiego dziecka: niech żyje i rozwija się jako największe bogactwo Ojczyzny i rękojmia jej szczęśliwej przyszłości”.

„Tylko na fundamencie zdrowej rodziny może się oprzeć prawdziwa odnowa kraju. Innej odnowy nie ma”.

Szczecin 1„Niech się nasza chrześcijańska i polska solidarność nie rozchwiewa. Niech nie ulega naszym odwiecznym przywarom”.